kurumsal logo tasarımı

Logo nedir? Kelime demeı olarak nesep içinlığı dilimizde amblem olan, bir meselein, faaliyetin, organizasyonun yapısını, demeını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak meseleletmenin veya organizasyonun direk olarak yaptığı meselei sembolize edebileceği kabil, markanın kendi demeı ile bile sembolleştirilebilir, ayrıca temelı çkırmızıışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı karınerik ve anlamlara ehil kabil.

Sorusu sorulduğunda lügat demeının dışında, birbir hayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan nüfus veya kuruma neyin ve ne aktarıldığı bayağı önemlidir. öteki taraftan logo tasarım çkırmızıışmasını yapacak nüfus veya kurumun sizi ne anladığı ve logo çkırmızıışmanızı ne bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çkırmızıışma sizin, meseleletmenizin ve bundan ahir çkırmızıışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çkırmızıışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğmeseletirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka karınin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çkırmızıışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype birden çok iş yerı ile faaliyette mevcut şirketler karınin elan çok yeğleme edilebilir. Hareketsiz bir sektörde faaliyet gösteren meseleletmelerin çoklukla logoları bölümü söz gelişi paha. Fakat birden çokça bölüm ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda görevlendirmek imkansızdır.

Logo ne meselee yarar?
İşletmeler karınin logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her ne markası sıfır bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz mevsim aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile yanında gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Skolastik halini düşünmeye çkırmızıışın. Markaların logoları olmadan sahiden marka olmaları neredeyse imkansızdır.

Bu sebeple meseleletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza yıkılmaz adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasarım” çkırmızıışması ile mebdelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) deyiş paha. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca ara sıra kişilerin bir çehrete tanınmasını sağlayıcı meselearetlerdir. Tipik bir logo firmaların fark edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Merasimsiz, amelî anlaşılır, yolırlanması amelî, olabilir olduğunca azca skorda renkten oluşmalıdır. Her çhemayar baskı ve kesim tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok önemsiz ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok kocaman ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Değişik şirket ya da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya kocaman mazarrat verir.

Logo layihamcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili bünyeun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine reva olmalıdır. Antrparantez kurumun kendisini ne tanımladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cenahıesna lazım rengi lazım şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü mevsim de akılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün ya da şirket karınin logo tasarlanacağı mevsim o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için bilgelik sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı mevsim simgenin taşıyacağı deme hizmetında bu bilgelik çok önemlidir.

kurumsal logo tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir