Chat, Türkçesiyle “Söyleşi” mealına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonra internetin sadece olgun aktarımı midein bileğil, aynı zamanda sefahat midein bile kullanılabileceği bile düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanoğluın bir protez ad kullanarak (nickname) sohbet edip eğlenebileceği hem internet siteleri hem bile çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç teşhismadığınız herhangi biriyle konstrüksiyonlabildiği gibi ayrıca teşhisdığınız kişilerle bile özel programlar veya web siteleri aracılığıyla konstrüksiyonlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri teşhisdığınız veya teşhismadığınız kişilerle internet üzerinden tanıdıkma ve sohbet etme üzere kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri ekseri programlama dilleri kullanılarak veya anık scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş uygulamak midein sadece nickname (protez isim) sermek ehliyetli olurken kimilarındaysa sohbete başlamadan önce mutlaka üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün internet kullanıcıları ortada pop olan Mynet ve ZurnaNet gibi siteler chat sitelerine başlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla program mesafe simaünü kullanarak sadece yazılı, yazılı ve sahnelü, ünlü ve sahnelü gibi tercihe sargılı olarak sohbet etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye derece kullanılmış en pop olanı gücük süre önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger adlı enstantane mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir sair pop chat program olan ve internetin söylence mukayyetmlarından onaylama edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir